Chociaż przed wojną był przedsiębiorcą i w PRL-u władza takich nie lubiła, to w uznaniu jego zasług w 1948 roku Miejska Rada Narodowa w Brodnicy nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta
Nie mniej zasłużonym brodniczaninem był jego syn Mieczysław, który urodził się w Brodnicy stycznia 1896 roku (zm. 9.11.1966 r. również w Brodnicy). W 1922 r. przejął on od ojca drukarnię oraz redakcję „Ziemi Michałowskiej” wydawanej aż do wybuchu drugiej wojny światowej. Od 1920 roku z przerwami do 1939 r. drukował „Orędownika”, a w latach 1927 -1937 - „Pasiekę” .
Mieczysław Wojciechowski jako społecznik działał w Ochotniczej Straży Pożarnej w Brodnicy. Podczas obchodów 65-lecia OSP brodnicki drukarz wszedł w skład Komitetu Honorowego Obchodów i wydał z tej okazji w 1927 roku „Album Pamiątkowy”. 10 lat później, w 1937 r. zasilił Komitet Wykonawczy Obchodów 75-lecia OSP w Brodnicy. Wtedy wydrukował „Pamiętnik jubileuszowy”.
Mieczysław Wojciechowski należał do Bractwa Kurkowego i parafialnego chóru „Św. Cecylii”. Odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi. Podczas okupacji ukrywał się w Sokołowie. Po wojnie wrócił do Brodnicy, jednak jego drukarnia została upaństwowiona. Nie uzyskał również zgody na wydawanie „Ziemi Michałowskiej”. Brodniczanie nie zapomnieli wszak jego przedwojennych zasług i w 1948 r. Miejska Rada Narodowa w Brodnicy nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Sytuacja zmusiła go jednak do rozpoczęcia nowej działalności handlowej, jako źródła utrzymania dla niego i jego rodziny. W domu przy ul. Kopernika 2 Mieczysław Wojciechowski założył sklep odzieżowy, który prowadził aż do roku 1962. W 1959 r. został Honorowym Członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Brodnicy.
Na podstawie:
Jerzy Wultański, Ziemia Michałowska nr 10-11 (277-8), październik 2010 r.
www.achilles.biblioteka.brodnica.pl
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz