Zamknij

Naucz się tradycyjnego rzemiosła. Może się przydać /ZDJĘCIA MIEJSCA SZKOLENIA/

20:52, 23.06.2020 Aktualizacja: 16:07, 25.01.2023
Skomentuj FOTO MO FOTO MO

“Kowale i alchemicy powiatu brodnickiego” to warsztaty, które w grodzie Foluszek realizowane będą w ramach programu Narodowego Centrum Kultury - Etno Polska 2020. Dofinansowanie z projektu zdobyła Drużyna Grodu Foluszek, która zaprasza do siebie osoby zainteresowane poznaniem dawnych rzemiosł. Zapisy do końca czerwca br. u koordynatorki projektu Eweliny Wolskiej, nr tel. 690 901 923.

Wszystko za darmo

[ZT]26057450[/ZT]

- Udział w projekcie bezpłatny. Na zajęciach czterech grup warsztatowych będzie można nauczyć się garncarstwa, snycerstwa, kowalstwa i zielarstwa (alchemii). Grupy będą niewielkie, bo ośmioosobowe, co zapewni bezpośredni kontakt z instruktorami. Uczestnicy zajęć będą mieli szansę zdobyć wiedzę na temat poszczególnych rzemiosł, a także przekuć ją w praktykę pod okiem doświadczonych prowadzących. Każdy z uczestników warsztatów może zrobić coś dla siebie. Będzie też praca wspólna – przygotowanie i ozdobienie tablic ilustrujących dawne rzemiosło - informuje Aleksandra Brzostek, doktorantka z UMK w Toruniu z załogi Grodu Foluszek, współautorka i realizatorka projektu, który realizowany jest w partnerstwie z katedrą kulturoznawstwa UMK, Stowarzyszeniem Rodzimej Kultury i Bractwem Rycerskim Zamku Brodnickiego.

Pod kierunkiem fachowców

Zajęcia warsztatowe prowadzić będą certyfikowani i uznani w swoich zawodach specjaliści: kowal Mirosław Luda z Zaborowa, współpracujący z Muzeum w Sierpcu, ceramik Jakub Biewald z ASP we Wrocławiu, snycerz Jan Majewski, gospodarz Grodu oraz zielarka Sara Orzechowska z Torunia, która m.in. pokaże jak robić naturalne kosmetyki, farby, nauczy korzystania z ziół.

- Wspólnie z uczestnikami zbierzemy też regionalne opowieści, wspomnienia i bajki związane z nowo poznanymi zawodami, czego efektem będzie stworzenie i umieszczenie na terenie grodu tablic edukacyjnych dostępnych dla wszystkich odwiedzających. Finał projektu stanowić będzie Dzień Otwartych Pracowni, podczas którego uczestnicy wcielą się w rolę animatorów kultury/rzemieślników, przekazujących gościom zdobytą wiedzę. Mamy nadzieję, że w ten sposób wspólnie zainteresujemy kulturą dawną jeszcze więcej osób - mówi Kinga Sołowiej, etnograf, instruktor z Ośrodka Edukacji Historycznej Grodu Foluszek.

Zajęcia zaplanowano w trzy soboty lipca: 11, 18 i 25.

Dozwolone od lat 18

- Projekt stworzyliśmy z myślą o osobach dorosłych, w tym bezrobotnych, które chciałyby zdobyć nowe umiejętności i kompetencje. Mile widziani są też seniorzy, których wiedza o naszych terenach jest nieoceniona. Mówiąc krótko - projekt dedykujemy wszystkim osobom powyżej 18. roku życia, które chcą dowiedzieć się czegoś nowego, lubią działać, tworzyć i poznawać podobnych sobie - informuje Aleksandra Brzostek.

(MARIA ORYSZCZAK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%