Bardzo atrakcyjnie spędzili minioną sobotę goście Grodu Foluszek niedaleko Zbiczna. Imprezę Noc Kupały gospodarze grodu przygotowali z troską o dobrą zabawę, ale też o to, by poznać prasłowiańskie zwyczaje. I nawet niezbyt sprzyjająca - deszczowa i burzowa pogoda nie przeszkodziła w zabawie.
[ZT]26049133[/ZT]
- Piorun w noc Kupały dobrze wróży, bo to znaczy, że Perun (Pierun, Pieron) – słowiańskie bóstwo gromowładne, jedno z czołowych w panteonie słowiańskim, błogosławi społeczność, tchnie w ludzi iskrę nowego życia – mówiła Kinga Sołowiej, etnograf, absolwentka UMK w Toruniu, jedna z organizatorów Nocy Kupały w Grodzie Foluszek.
Prasłowiański gród
- Nasz gród jest otwarty dla gości, którzy mogą postrzelać z łuku, pobawić się w lepienie z gliny, robienie biżuterii itd. Mamy wielu gości z Torunia, Warszawy, Olsztyna. Mieszkańcy Brodnicy mniej nas odwiedzają- mówi Jan Majewski, kasztelan grodu w Foluszku.
Goście kasztelana w sobotni wieczór wili wianki i puszczali je na wodę, młodzi mężczyźni wprawdzie nie skakali przez ogień, ale za to ofiarnie wskakiwali do jeziora, by złowić wianki. Była też okazja, by posłuchać o prasłowiańskiej kulturze i obyczajach.
Pogańskie zwyczaje
[ZT]26027525[/ZT]
- Święta pogańskie, przedhistoryczne, związane były z praktyką odmierzania czasu. W małych słowińskich społecznościach żyło się według kalendarza kosmicznego, którego cechą jest powtarzalność pór roku i świąt. Święto Kupały przypadające w czas przesilenia letniego , było głównie dla młodych. Wiązało się z kultem oczyszczania ( stąd woda i ogień) i płodności. W Noc Kupały społeczność zdejmowała sankcję stałej obserwacji, a młodzi ludzie korzystali z tego , by się lepiej poznać, połączyć w pary, by się zakochać i zdobyć szczęście, symbolizowane kwiatem paproci - mówił dr Dariusz Brzostek z UMK.
Poszukiwania kwiatu paproci
[ZT]26027405[/ZT]
"Za chwilę wyruszysz w drogę, by odnaleźć perunowy kwiat, który kryje się również pod nazwą kwiatu paproci. Zakwita on tylko raz, w najkrótszą noc w roku, gdy Księżyc pojawi się krótko na niebie, a Słońce zwycięża mrok. Kwiat może odnaleźć tylko człek szlachetnego serca i przez święty ogień oczyszczony. Wędrówka czeka Cię długa i żmudna. Nie lękaj się jednak, bo oto otrzymasz wskazówki, jak dotrzeć do świętej paproci, a gdy już ją odnajdziesz, czekać Cię będzie wielkie bogactwo i żywot wieczny" - z taką zachętą od gospodarzy na poszukiwanie kwiatu paproci mieli ruszyć wędrowcy.
Niestety, błoto i deszcz zniechęciły poszukiwaczy kwiatu paproci. Wyrzeźbione przez kasztelana Jana Majewskiego i ukryte w lesie czekać będą na znalazców cały rok.
Noc Kupały
- Deszcz sprawił, że z opóźnieniem zaczęła się inscenizacja pogańskiego święta w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Zamku Radzyńskiego, ale dzięki dynamicznej pogodzie było ono niezwykle widowiskowe i niepowtarzalne - mówi Aleksandra Brzostek, doktorant z UMK z Bractwa Rycerskiego.
Sobotnie wydarzenie było współorganizowane przez Bractwo Rycerskie Zamku Radzyńskiego z siedzibą w zamku w Radzyniu Chełmińskim i Drużynę Grodu Foluszek.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz