Zamknij

Kończy się budowa nowej siedziby Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Brodnicy

19:14, 14.03.2020 Aktualizacja: 00:07, 25.03.2023
Skomentuj Foto: MO: Trwa budowa dużej sali koncertowej Foto: MO: Trwa budowa dużej sali koncertowej

Po tegorocznej rekrutacji uczniowie będą korzystać nie tylko z nowych pomieszczeń i nowego wyposażenia w części dydaktycznej, ale także z nowoczesnych sal koncertowych

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Brodnicy istnieje od 1993 roku. Wcześniej była w naszym mieście tylko filia szkoły z Torunia. Pierwszym dyrektorem był Arkadiusz Soroka, od 1994 roku funkcję tę pełni Ewa Wieczorkowska

Obecnie jesteśmy świadkami ważnego etapu w historii szkoły, powstaje bowiem jej nowa siedziba. Inwestycję o wartości 18,5 mln zł finansuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który jest organem prowadzącym szkołę. Budowa rozpoczęła się jesienią 2018 roku i rozłożona została na dwa etapy, tak by nie przerywać działalności placówki.

W kwietniu dwie sale koncertowe

– Ten rok szkolny 1 września 2019 roku rozpoczęliśmy już w nowej części dydaktycznej. Choć nie mamy jeszcze nowych mebli, to warunki są zdecydowanie lepsze. Sale mają świetną akustykę, są odpowiednio wygłuszone ściany, okna i drzwi. Drzwi mają nawet odpowiednie przyssawki uszczelniające, więc ćwiczący w salach obok siebie sobie nie przeszkadzają. Na razie bazujemy na dotychczasowym wyposażeniu, ale powoli i ono się zmienia. Zdobyliśmy już wysokiej klasy fortepiany firmy Yamaha, w kwietniu będą nowe meble do sal muzycznych, będą też nowe instrumenty – mówi dyrektor szkoły Ewa Wieczorkowska.

[ZT]25766745[/ZT]

Budynek nowej szkoły muzycznej w Brodnicy jest nowoczesny i zarazem klasyczny w swej prostocie. Wysokie drzwi wejściowe części dydaktycznej prowadzą do przestronnego holu. Szerokie korytarze, przeszklone przedziały oddzielające część lekcyjną od administracyjnej, obszerne sale muzyczne, sala do rytmiki, do kształcenia słuchu – z dużymi oknami. A wszystko utrzymane w biało-antracytowych barwach daje efekt szlachetnej, minimalistycznej elegancji.

W podobnej konwencji utrzymane będą dwie sale koncertowe. Na razie to jeszcze plac budowy, ale sale mają być gotowe już w końcu kwietnia. Będzie sala mała – kameralna i duża – na 220 osób. Do sal prowadzą osobne wejścia. Na dużej sali trwa obecnie montaż nagłośnienia i siedzeń na widowni. Prowadzone są też prace instalacyjne i wykończeniowe przy elewacji.

– Docelowo nasza szkoła będzie miała ok. 2 tys. m kw. i będzie dwa razy większa niż stary obiekt – mówi Ewa Wieczorkowska.

Uczniowie i nauczyciele z misją

W tym roku w brodnickiej szkole jest 120 uczniów, którzy uczą się w klasach: fortepianu, skrzypiec, wiolonczeli, gitary, fletu, trąbki, perkusji, klarnetu i saksofonu. Jest 14 nauczycieli, którzy uczą rytmiki, gry na poszczególnych instrumentach, wykładają przedmioty ogólnomuzyczne, prowadzą chór.

– Nasza szkoła ma misję popularyzowania muzyki wysoce artystycznej i rozwijania talentów muzycznych. Zawsze mamy więcej chętnych do szkoły niż miejsc. Niestety, nie wszystkich możemy przyjąć i zwykle ok. 15 osób musi zrezygnować po wstępnych sprawdzianach przydatności – informuje dyrektor Ewa Wieczorkowska.

Rekrutacja

Zanim uczeń znajdzie się w szkole muzycznej, musi złożyć dokumenty i z powodzeniem przejść dwa etapy rekrutacji. Najpierw sprawdzane są uzdolnienia muzyczne oraz predyspozycje do nauki gry na określonym instrumencie. Badanie indywidualne obejmuje: zaśpiewanie z pamięci piosenki, sprawdzenie poczucia rytmu, słuchu muzycznego, pamięci muzycznej i koordynacji ruchowej. Badanie przydatności odbywa się bez obecności rodziców czy opiekunów kandydata. Na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego (przy zbyt małej liczbie miejsc) są brane pod uwagę łącznie dodatkowe kryteria, m.in. wielodzietność rodziny kandydata, niepełnosprawność itd.

Do szkoły uczęszczają uczniowie z całego powiatu. Rodzice dowożą swe dzieci na lekcje z Płowęża, Jabłonowa, a nawet spoza powiatu – z Nowego Miasta Lubawskiego. Nauka w szkole to sporty wysiłek, bo zajęcia odbywają się po lekcjach w szkołach macierzystych, plan zajęć jest indywidualnie dostosowany do uczniów. Zajęcia odbywają się w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych od poniedziałku do piątku.

Nauka w dwóch różnych cyklach

Szkoła w Brodnicy jest szkołą I stopnia, co oznacza, że kształci na poziomie podstawowym. Jej absolwenci po zdaniu egzaminów wstępnych mogą kontynuować naukę w szkołach muzycznych II stopnia (średnich). Do klasy pierwszej cyklu 6-letniego może ubiegać się kandydat, który kończy co najmniej 7 lat (wyjątkowo lat 6) oraz ma nie więcej niż 10 lat. Do klasy pierwszej cyklu 4-letniego może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 8 lat, ale nie więcej niż 16 lat. Uczeń, który znalazł się na liście, nie musi mieć do nauki nawet swojego instrumentu, bo może go wypożyczyć ze szkoły. W tygodniu uczniowie mają naukę gry na instrumentach, a także kształcenie słuchu, rytmikę, audycje muzyczne i zajęcia z chóru.

Trud i pracowitość procentują, bo – jak twierdzą naukowcy – nauka gry na instrumentach rozwija wrażliwość, wyobraźnię, wpływa na umysł, rozwija inteligencję, a szczególnie utalentowanym otwiera drogę do muzycznej kariery.

 

(Maria Oryszczak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Bez znaczeniaBez znaczenia

1 0

No i można było zrobić coś porządnego bez wielkodusznej pomocy pana marszałka, starosty i burmistrza. Brawo.

12:38, 26.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%