Przed wojną, a konkretnie w 1938 roku brodniczanie narzekali na brak miejskich "łazienek rzecznych", domagając się budowy miejskiej plaży z przebieralniami przy Drwęcy. Snuto też plany budowy hali sportowej, a narzekano na fatalny stan basenu przy stadionie. Czy ktokolwiek domyślał się wtedy, że kryty basen powstanie dopiero 58 lat, a hala - 68 lat później?
„Ziemia Michałowska” („Gazeta Brodnicka”) 4 sierpnia 1938 roku (nr 89) pisała: „Brodnica bez plaży. Każdego przybysza, przejściowego bywalca, czy też stałego mieszkańca, który choć na krótko wyglądnie na szeroki świat, uderza niemiły fakt, że w Brodnicy nie ma odpowiedniej plaży. Nie chce mi się wprost wierzyć, ażeby miasto kilkunastotysięczne, posiadające idealne warunki wodne, tj. otoczone piękną rzeką i położone niedaleko jeszcze ładniejszego jeziora, było bez plaży. Obrzydliwego basenu przy stadionie, pełnego nieczystości lub też trawiastego terenu naprzeciw wieży zamkowej nie można uważać pod żadnym względem za miejsca kąpielowe. Względy higieniczne przemawiają za tym, aby plaża znajdowała się przed miastem, tym bardziej że rzeka jest dotąd nieuregulowana. Minimum na plaży to rozbieralnie (ewentualnie kabiny), osobne przedziały dla kobiet i mężczyzn oraz wspólna plaża rodzinna. Rzekę w takim miejscu trzeba poszerzyć, przewidzieć odpowiednie baseny dla pływających i niepływających, zwłaszcza dzieci. Grunt musi być starannie uporządkowany, teren plażowy wysypany piaskiem. Kąpiący się winni mieć zapewnione warunki bezpieczeństwa. Można też zbudować przystań dla kajaków i łodzi oraz zorganizować naukę pływania. Warto też pomyśleć o bufecie i muzyce (radio). Wędruję obecnie po krainach wschodniej Francji i mam tu sposobność przyjrzenia się wszystkiemu. Troska o zdrowie jest tu wielka, każde miasteczko czy też wioska kultywują wszelkiego rodzaju sporty, podnosząc tężyznę jednostek i całego narodu. Na pierwszy plan wybija się lekkoatletyka i pływanie; każdy większy ośrodek wyposażony jest w nowoczesny stadion sportowy i wzorowo urządzoną pływalnię – kiedy to u nas tak będzie?
Na rzeczne łazienki nadawałby się najlepiej teren między ulicą Mazurską a GKS »Tryton«. Teren ten ciągnie się wzdłuż ulicy Pierackiego w drodze na Michałowo. Powodzenie pływalni byłoby zapewnione, gdyż każdy chętnie – nawet za opłatą będzie z niej korzystał. Tak zwaną dziką plażę można by wtedy zlikwidować przy wydaniu odpowiednich zarządzeń. Obecny stan rzeczy zmusza amatorów zdrowej kąpieli do szukania odpowiednich miejsc, przy czym narażeni są na napaści ze strony właścicieli przyrzecznych gruntów oraz niebezpieczeństwo utonięcia, gdyż brak najmniejszego zabezpieczenia. Czas więc najwyższy – jeśli nie w tym, to w przyszłym roku, pomyśleć o urządzeniu łazienek rzecznych, godnych naszego miasta. Może miarodajne czynniki miejskie nad tym wreszcie pomyślą, zwłaszcza teraz, gdy zagadnienia wodne zdobywają sobie prawo obywatelstwa wśród szerokich mas, gdyż są najważniejszym czynnikiem podnoszącym zdrowotność. – Nancy [Francja] w lipcu 1938 r. Mgr Kazimierz Pfondl [ostatnia litera słabo czytelna]”.
Kryty basen przy Zespole Szkół nr 1 w Brodnicy wybudowano dopiero w 1996 roku. Wcześniej, bo w styczniu 1993 roku powołano do życia Fundację Budowy Krytego Basenu, w której działał między innymi ówczesny burmistrz miasta Wacław Derlicki, przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Bok-Majzel, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Tomasz Wysocki oraz radni, przedsiębiorcy i prezesi brodnickich firm. Budowę pływalni sfinansowano z pieniędzy miejskich, dotacji przyznanej przez Ministerstwo Oświaty i działający wówczas Urząd Kultury Fizycznej i Sportu w Warszawie. Powołana do życia Fundacja Budowy Krytego Basenu prowadziła sprzedaż cegiełek wśród mieszkańców Brodnicy.
Z kolei pełnowymiarowa hala widowiskowo-sportowa, zwana „Księżniczką” oddana została do użytku w sierpniu 2006 roku. Na stałych trybunach zlokalizowanych w obiekcie może zasiąść 650 widzów oraz, w razie konieczności, istnieje możliwość dostawienia kilkuset miejsc siedzących na płycie głównej boiska. Ściany hali i sufit zostały wyłożone specjalnym materiałem, który zapewnia akustykę. W środku organizowane są imprezy sportowe i artystyczne. Na terenie całego obiektu zainstalowano system monitoringu audiowizualnego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz